Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

LGS Konu Dağılımı ve Soru Sayısı
2020-12-21 19:50:37

LGS konu dağılımı konusunda internet üzerinden bilgi edinebildiği gibi okullarda/kurslarda öğretmenleriniz tarafından da gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu konuda yapılması gerekenler arasında öğrencilerin hangi konuda ne kadar soru çıkacağını öğrenmek ve derslerin ağırlık yüzdelerinde bazı saptamaların farkına varmaktır.

Bunları yapmadan önce ön bir planlama yapıp o plan dahilinde bunların uygulanması gerekmektedir çünkü konu dağılımı bu şekilde uyulması gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Soru sayısı ve konu dağılımı size verilen sınav süresiyle de bağdaşmalıdır ki absürt bir durumun ortaya çıkması engellensin. Çünkü soru sayısının dakika bazında hesaplanması için ikisinin paralel olması ve makul bir soru sayısıyla sınav süresinin örtüşmesi gerekmektedir.

LGS Soru Dağılımı Nasıl?

Sınav süresine dikkat edildiğinde 2 saat 15 dakika olduğuna dikkat çekilmiş ve burada soru sayısına bakıldığında makul bir süre olduğu anlaşılmıştır. 20 sorunun Türkçe ile alakalı olmasıyla beraber yine sözel kısımlardan 10 sorunun inkılap tarihiyle alakalı olduğu anlaşılmıştır. 10 soru yabancı dil ve 10 soru da din kültürü ve ahlak bilgisiyle alakalı olup burada 50 sorunun sözel kısımla beraber kotası dolmuştur.

1 saat 20 dakika olan sayısalla alakalı bölümde de iki dersle de alakalı (fen bilimleri ile matematik) 20’şer tane soru sorulması beklenmektedir.  Bu şekilde bakıldığında sınav süreleri ile sınav soruları arasında bir orantının bulunduğu ve bu şekilde çok fazla olumsuz durumla karşı karşıya kalınmadığı belirtilmiştir.

Öğrenciler bu şekilde Türkçe, fen bilimleri ve matematik dersleriyle alakalı en fazla soru dağılımına sahip derslere daha çok ağırlık vermelidir çünkü bu dersler diğerlerine göre daha kapsamlıdır. Daha detaylı olan ve daha çok soru çıkan bu derslerle alakalı öğrencilerin yıl içinde programlı bir çalışma stili düzenlemesinde fayda vardır.

Bunun yanında yalnızca soru sayısı fazla diye bu derslerle değil diğer derslerle alakalı da dikkatli olmakta fayda vardır çünkü 10’ar tane fazladan net çıkarmak birçok öğrencinin iyi okullara yerleşmesinde belki de çok fazla etki ederek onların hedefine doğru iyi bir adım atmasını sağlayacaktır.

 

LGS Konu Dağılımı ve Soru Sayısı Fotoğraflarımız