Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

LGS Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?
2020-12-21 19:47:25


Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan lise giriş sınavına yapılan başvuruyu onaylatmak için bazı işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten sınav başlamadan önce size neler yapabileceğiniz ve sınava olan başvurunun nasıl olacağı bildirilecek ve bu konuda öğretmenleriniz tarafından da bilgi aktarımından faydalanabileceksiniz. Haziran ayının ortalarına doğru yapılan sınav için bazı başvuru işlemlerinin yapılması ve bu işlemlerin onay sürecinden geçmesi şart olmuştur.

Kişisel bilgilerinizi kullanarak internet üzerinden başvurunuzu tamamlamanız ve ardından da sınav giriş belgenize ulaşarak bu belgeyle sınava girmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi edinmek için de ilk olarak sınava giriş için işlemlerinizi halletmeniz lazımdır. Bu yüzden internet üzerinden belirli tarihlerde yayınlanacak olan butonda sınava girmeden önce Türkiye cumhuriyeti kimlik numaranızı, güvenlik numarasını, okul numarasını, kayıt numarası gibi birtakım bilgileri girmeniz gerekecektir. Ardından bu süreç onaylanacak ve sizin sınava giriş konusunda adaylığınız denetlenmiş olacaktır.

Elektronik alanda yapmış olduğunuz başvurudan sonra bunu okul alanında kontrol ettirecek ve öğretmenleriniz tarafından bu konuda size destek sağlanacaktır. Kontrol edilmesi yine okulun müdüriyet alanında yapılacak ve bu alanda gereken işlemler size bildirilmiş olacaktır.

Öğrenciler bu alanda kontrollerini sağladıktan sonra ardından işlemlerin tamamlanması için belirli bir süre bekleyecek ve onların hangi okulda sınava gireceği belli olacaktır Başvurunun tamamlanmasından sonra zaten size sınava kadar bir bekleme süresi verilecek ve bu bekleme süresinde ülke genelinde bulunduğunuz konuma göre gireceğiniz okulların belirlenmesi mümkün olacaktır. Bu süreçte sınava girdiğiniz okulda hangi sırada, hangi sınıfta, hangi alanda gireceğiniz yazacak ve bununla beraber sınav giriş çıkış saatleri de belirtilecektir.

Sınav giriş belgenizi sınava girmeden önce mutlaka edinmeniz ve sınav giriş esnasında da bu belgeyi yanınızdan ayırmamanız gerekecektir. Aynı şekilde belgeyle beraber bazı belgelerin (tc kimlik kartı) de yanınızda bulunmasını isteyebilecekleri şartlara uymanız gerekir yoksa sınava girme konusunda sıkıntı yaşayabilme durumunuz vardır. Sınav giriş belgesini düzgün bir şekilde çıkarttırarak son güne bırakmamanız ve belirli birkaç saat süreden önce onu edinmenizde büyük fayda olacağını söylemek mümkündür.

LGS Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır? Fotoğraflarımız