Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Konuyu Anlıyorum Ama Soruyu Çözemiyorum Sorunu Nasıl Aşılır?
2020-12-21 19:46:51

Konu çalışmakla ile soru çözmek aynı şey değildir. Konu çalışırken yapmanız gerekenler ile soru çözerken yapmanız gerekenler birbirinden farklı olacaktır. Konu çalışırken derste dinlediğiniz konuları evde tekrar etmeniz soru çözmenize yardımcı olacaktır. Soru çözmek için konuyu iyi anlamak gerekiyor. Aksi takdirde çözülecek olan sorulardan pek bir verim alınamayacaktır.

Konuyu anlamak ile soruyu çözmek beynin mekanizmalarında farklı eylemlerin gerçekleşmesi demektir. Bu yüzden sorunu çözebilmek adına atılacak en temel adım ise konuyu iyi kavramak olacaktır. Ders konularını iyi kavrayabilen bir öğrencinin yapması gereken tek şey ise soru çözümleriyle konuları pekiştirmesi olacaktır.

Konu çalışırken yazarak çalışmak kesinlikle çok daha doğru olacaktır. Bu durum soru çözerken de öğrencilerin fazlasıyla işine yarayacaktır. Aklınızda daha iyi kalan konular sayesinde o konu hakkında soru çözmek daha verimli olacaktır.

Konuyu anlayıp soru çözemeyen öğrencilerin hatalarından biri ise soruyu okuyup iyi bir şekilde anlamamaları oluyor genellikle. Yani sorunun tam Olarak ne anlatmak istediğine bakmadan soruyu çözmeleri yanlış bir strateji. Bu yüzden soruyu isteseler de doğru bir şekilde çözemeyeceklerdir. Soru çözümünde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de günlük soru sayısının doğru bir şekilde belirlenmesidir. Gün içinde öğrencinin seviyesini aşan soru sayısını soru çözmekte daha zorlanmasına neden olabilir. Bu yüzden artık çözdüğü sorular daha ağır ve daha zorlayıcı gelebilir. Soru limitinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Böylelikle çözülecek soru sayısı altında bir baskı hissetmemiş olacaktır.

Bunun yanı sıra öğrencinin psikolojik açıdan kendini yeterli hissetmemesi de soru çözemiyor olmasına neden olabilir. Bu yüzden öğrencinin psikolojik açıdan kendini tamamen hazırlamış olması lazım. Çözülemeyen sorular üzerinde fazla oyalanmadan bir diğer soruya geçmesi daha verimli bir şekilde soru çözmesine de yardımcı olacaktır. Çözülemeyen soruların yanına işaret koyarak daha sonradan geri dönüp o soruya tekrar bakmasına yardımcı olur. Eğer konu eksiği varsa bu eksikliği kapattıktan sonra çözemediği soruları çözmesi daha doğru bir adım olacaktır. Bu sayede soru sayısındaki netlerinde daha iyi bir başarı elde edebilir.

 

Konuyu Anlıyorum Ama Soruyu Çözemiyorum Sorunu Nasıl Aşılır? Fotoğraflarımız