Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Ders Çalışma Planı Nasıl Yapılır?
2020-12-21 19:46:15

Ders çalışma planı yapmak her öğrencinin hayatı boyunca yaşadığı sıkıntılardan biridir ve bu durum genel olarak karşımıza çıkar. Bu durum sonuca ulaşana kadar pek çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirir. Bu da öğrenciye hiçbir fayda sağlamaz. Fakat ders çalışma planı yaparak ve bu plana sadık kalarak ders çalışan öğrenciler istedikleri başarıya ulaşabilirler. Çünkü her şeyden önce planlı olmak ve bu plana uymak gerekiyor. Yapılan yanlış planlar ise ders çalışma isteğini kırarak ders çalışmayı olumsuz olarak etkiliyor. Bunun için plan yaparak daha verimli bir şekilde ders çalışılabilir.

Ders Çalışma Planı Yaparken Yapılan Hatalar

Doğru bir şekilde yapılan planlı ders çalışma size daha verimli bir şekilde ders çalıştıracaktır. Fakat ders çalışma isteği olmayan bir öğrenciye ders çalıştırmak için ne kadar plan yapılsa da işe yaramayacaktır. Uzun zamandır planlı ders çalışmayan öğrencilerde bu sorunla karşılaşılabilir.

Ders çalışmak adına plan yaparken bu planı süreyi ayarlamak için yapmamak gerekiyor.  Buradaki en önemli nokta ise hobilerinize ya da zevklerinize zaman ayırmak olacaktır. Bu yüzden ders çalışma planı yaparken bu kriterleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Mükemmel plan yapmak diye bir durum söz konusu değil. Her planda ufak tefek eksiklikler ya da hatalar olabilir. Ders çalışma planı yaparken programınızı hayatınıza göre düzenlemeniz gerekecektir. Başka birisi sizin hayat düzeninizi sizden daha iyi bilemez.

Ders çalışma planı yaparken sevdiğiniz derslere öncelik vermeniz daha iyi olacaktır. Ama diğer dersleri de göz ardı etmek çok büyük bir hata olacaktır. Bunun yanı sıra derslere ayıracağınız zaman dışında kişisel aktiviteleriniz için ayırdığınız zaman da çok önemli olacaktır. Bu yüzden gün içinde ne yapmanız gerekiyorsa buna göre bir ders çalışma planı düzenleyebilirsiniz.

Kontrol noktasında ise ailenizden ya da rehber öğretmenlerinizden yardım alarak sizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Öncelikle konu eksiklerinizi belirlemeniz ve bu eksiklikleri tamamladıktan sonra soru çözmeniz gerekiyor. Ayrıca ders çalışma planı yaparken ders çalışma süresinin 40 dakikayı aşmaması daha iyi olacaktır. Aksi takdirde çok fazla sıkılacaksınız. Bütün bu durumları gözeterek verimli bir ders çalışma planı hazırlayabilirsiniz.

Ders Çalışma Planı Nasıl Yapılır? Fotoğraflarımız