Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?
2020-12-21 19:45:13

Lise giriş sınavına katıldıktan sonra yapmanız gerekenler arasında sınav sonucunuzun açıklanmasına kadar olan süreçte sakin bir bekleme süreci gerçekleştirmenizdir. Bu süreçte iyi bir tatil yapıp sınav yorgunluğunu atmanız ve sınavı artık düşünmemeniz lazımdır. Bu şekilde süreç tamamlandıktan sonra artık kaç puan aldığınız ve sıralamanız açıklanacaktır.

Bu sonuçlar belli olduktan sonra da hangi liseye gitmek  istediğinizi tercih edeceğiniz ve kendi sıralamanıza en uygun okulların yer aldığı bir tercih listesi meydana getirilecektir. Bu liste sonucunda bir liseye kaydolup artık lise öğrenimi almaya başlayacak ve yavaş yavaş üniversite sınavı için hazırlık sürecine gireceksiniz. Ancak bundan önce lise için önemli bir listeleme hazırlama ve liseler hakkında derin bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Sıralamanıza uygun olan liseleri belirledikten sonra bunlarla alakalı araştırmalar yapmak ve hangisinin sizin isteklerinize daha uygun olduğunu saptamanızda fayda vardır. Aksi halde istemediğiniz ve sevmediğiniz bir liseye gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden olumsuz durumlar yaşamamak için lise planlamasını bu şekilde ayarlamanızda yarar vardır.

Liselere daha önce gidip onları görme imkanınız olduğu gibi internet ve katalog üzerinden de onlarla alakalı pek çok araştırma yapabilirsiniz. Bu yüzden de yapmanız gerekenler arasında öğretmenlerinizin de yardımıyla bu süreci iyi bir şekilde yönetmek ve liseler hakkında doğru bilgi edinmeye çalışmaktır.

Bu konuda öğretmenlerinizin yaptığı değerlendirmeleri ve uzman kişilerden aldığınız tavsiyeler de önem arz etmektedir. Kendi oturduğunuz bölge etrafında yapabileceğiniz bir tercih doğrultusunda burada 5 tercih yapabilmektesiniz. Yerel yerleştirme denilen bu yerleştirme alanında etrafınızda yer alan okullar arasında bir sıralama belirlemelisiniz.

Aynı şekilde kayıt alanından seçilen okullar burada 3 sırayı kapsayacaktır. Her okul türü aynı olmamakla beraber bunlar arasında Anadolu lisesi, meslek lisesi ve imam hatip lisesi yer almalıdır. Merkezi yerleştirme alanı bundan daha farklı olmakla beraber orada 10 tane tercih hakkına sahip olduğunuzu unutmayın. Yaptığınız tercihlerde her liseyi tercih edebileceğiniz gibi sıralamanıza uygun olan sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi, imam hatip liseleri, meslek liseleri gibi okulları tercih edebileceksiniz.

 

2021 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır? Fotoğraflarımız